Czytniki i nośniki danych

Dla wielu z Was może się wydawać nielogicznym utworzenie takiej grupy. Możecie sobie pomyśleć że nieprofesjonalnie podchodzę do tematu. W/g mnie takie połączenie tj. zgodnie z przeznaczeniem ma sens ponieważ nośniki i czytniki opisane poniżej służą do przechowywania, odczytywania i zapisywania danych chociaż technicznie znacząco różnią się od siebie.

Najpopularniejsze to:

Dysk twardy (HDD) – bardzo szybkie o dużej pojemności (obecnie ponad 200 4000 GB) urządzenie służące do zapisu odczytu danych. Standardowy element komputera PC na którym przechowuje się np: system operacyjny, gry, programy. Zamontowany w specjalnej kieszeni może być używany jako wymienny dysk twardy.

Stacja dyskietek (FDD) – standardowe urządzenie służące do wielokrotnego zapisu i odczytu niewielkiej ilości danych 1.44 MB zapisanych na elastycznych dyskach 3,5″ umieszczonych w obudowie z twardego tworzywa sztucznego. Jednym z podstawowych zastosowań w obecnym czasie jest instalacja i uruchamianie zminimalizowanego systemu operacyjnego w celach serwisowych. Urządzenia tego typu o gęstym zapisie 2.8 MB nie zyskały uznania z powodu wysokiej ceny. Poprzednikiem tego urządzenia była stacja dysków elastycznych 5.25″ jednak została wyparta z powodu mniejszej pojemności i trwałości nośnika – obecnie (rok 2016) nie dostępna.

Napęd: CD-ROM, DVD-ROM – laserowe urządzenia służące do odczytu danych zapisanych na płytach w różnych formatach. Obecnie standardowe wyposażenie komputera – obecnie (rok 2016) praktycznie nie dostępny.

Napęd: CD-R/RW, DVD+/-RW, DVD-RAM – laserowe urządzenia służące do zapisu (także wielokrotnego) i odczytu danych zapisywanych na płytach w różnych formatach. Obecnie bardzo często używany z powodu niskiej ceny – obecnie (rok 2016) praktycznie coraz rzadziej używany.

Pamięci przenośna USB (Pendrive, dysk zewnętrzny) – tego typu urządzenia mają szanse zostać są standardem służącym do przenoszenia dużej ilości danych z powodu łatwości instalacji i eksploatacji jak również coraz mniejszej ceny za 1 MB GB.

Streamer – sekwencyjne urządzenie służące do archiwizacji danych na specjalnych kasetach o dużej pojemności. Jest to cyfrowy magnetofon (DAT) który został dostosowany do współpracy z komputerem. Obecnie rzadko używany z powodu wyparcia go przez nowe i tańsze technologie – obecnie (rok 2016) praktycznie nie dostępny.

Dysk magneto-optyczny – jest to laserowe urządzenie które umożliwiają wielokrotny zapis i odczyt danych utrwalonych na nośniku w formie magnetycznej. Z powodu wysokiej ceny zostały wyparte przez tańsze technologie – obecnie (rok 2016) nie dostępny.

Stacja wymiennych dysków – jest to urządzenie przeznaczone do przenoszenia danych pomiędzy komputerami. Talerz dysku umieszczony jest w specjalnej obudowie dzięki której można go wyjąć i odczytać w kompatybilnym urządzeniu. Z powodu wysokiej ceny zostały wyparte przez tańsze technologie – obecnie (rok 2016) nie dostępna.

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *