Jak to działa

Co się dzieje w momencie przyciśnięcia przycisku zasilania (power)? Jeśli nie jest to dla Ciebie interesujące to po prostu pomiń ten rozdział.

Jednak jak czytasz dalej to chyba chcesz wiedzieć?
Na początku startuje program BIOS zapisany w pamięci FLASH płyty głównej który rozpoznaje wszystkie urządzenia z jakich zbudowany jest Twój komputer. Po pomyślnie zakończonych testach kontrola nad komputerem przekazana zostaje systemowi operacyjnemu który ładuje się z dysku twardego do pamięci RAM komputera. W momencie ładowania system operacyjny rozpoznaje wszystkie urządzenia które potrzebne są do prawidłowej jego pracy. Gdy proces ładowania przebiegł bezproblemowo i system operacyjny został uruchomiony możesz użytkować swój komputer.

Rozwój technologii (oficjalnie) wymusił rozwój UEFI jako następcy BIOS. Jak ze wszystkimi zmianami bywa nowe oprogramowanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Obecnie (rok 2016) UEFI jest używane w prawie wszystkich nowych komputerach firmowych i płytach głównych.

W związku z ujawnionymi kontrowersjami i zagrożeniami sprawa rozwoju i wdrożenia UEFI nie jest tak czytelna jak by się mogło wydawać. Oczywiście wielu producentów implementuje obsługę BIOS i UEFI w tym samym sprzęcie jednak przyszłość wydaje się być przesądzona.

Temat UEFI wymaga szczegółowego omówienia co uwzględnię w następnych rozdziałach …

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *