Jakość, cena, itp

W ostatnim podpunkcie tego rozdziału muszę poruszyć bardzo ważną kwestię dotyczącą wszystkich podzespołów lub peryferii komputerowych.

Zacznę od anegdoty:

przychodzi klient do sklepu i mówi do sprzedawcy chciałem kupić komputer,
sprzedawca pyta: jaki komputer,
klient odpowiada: tani i dobry,
na te słowa sprzedawca odpowiada: czyli dwa komputery,
zdziwiony klient mówi podniesionym głosem: jak dwa komputery,
sprzedawca odpowiada: jeden tani a drugi dobry.

Jak zapewne wiesz to im większa jakość towaru tym wyższa jego cena. Jednak w przypadku komputera nie jest to w 100% prawdą ponieważ jak pisałem wcześniej wydajność zależy od wielu czynników. To co się opłaca kupić jest indywidualną sprawą każdego zainteresowanego. Jednak chcę zwrócić Twoją uwagę na kilka szczegółów mających w/g mnie strategiczne znaczenie.

Producent – to brzmi dumnie. Lepszy producent to lepsze wykonanie które ma znaczący wpływ na wydajność. Większa wydajność to wyższa cena i większa utrata wartości – tzn. wydajesz więcej to z upływem czasu tracisz więcej!

Technologia – im nowsza tym droższa. Jednak gdy oprogramowanie nie korzysta z możliwości sprzętu to po co kupować ten sprzęt? Jak chcesz wydać pieniądze na produkt najnowszej generacji to zorientuj się czy to ma sens! Oprogramowanie wykorzystujące najnowszą technologię wykaże znaczący przyrost wydajności nowego produktu. Jednak gdy będziesz używać program który nie wykorzystuje możliwości nowego produktu to może okazać się że rzeczywisty przyrost wydajności będzie oscylował w granicach kilku procent. Nie „wpadaj w sidła” zastawione na Ciebie przez fachowców od marketingu!

Współczynnik opłacalności – czyli wydajność kontra cena. Wszystko było by w porządku gdyby nie problem z rzetelnymi wynikami porównań konkurencyjnego sprzętu. Większość oficjalnych testów porównawczych dostępnych w komercyjnych źródłach jest przeprowadzana na zasadach sponsoringu. Jednak jak Ci zależy aby dowiedzieć się jaki sprzęt się opłaca kupić poszukaj niezależnych tzn. niekomercyjnych źródeł informacji.

Ochrona interesów – ale nie Twoich. Po spłaceniu technologii korporacje wycofują z rynku swoje produkty zastępując je nowszymi rozwiązaniami. Starsza technologia wystarczyła by wielu osobom do pracy – niestety nie jest dostępna. W przypadku nowego sprzętu wymusza to zakup tego co jest dostępne w handlu. Poprzez takie działanie korporacje utrzymują cenę na odpowiednim poziomie. Na dzień dzisiejszy kupowanie komputera z myślą o rozszerzeniu jego możliwości (np. za dwanaście miesięcy) nie ma sensu. Możesz po prostu nie zdążyć! No chyba że śledząc rynek trafisz na dzień w którym interesujący Cię element będzie wyprzedawany.

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *