Karty rozszerzające

Na rynku dostępna jest cała masa urządzeń tego typu. Umożliwiają one rozszerzenie możliwości lub modernizację komputera. Wiele urządzeń dawniej dostępnych jako dodatkowe karty obecnie są coraz częściej integrowane z płytą główną (np. karta: sieciowa, muzyczna, graficzna, sterownik SCSI). Montaż polega na umieszczeniu karty w specjalnym slocie na płycie głównej. Najpopularniejsze to:

Karty graficzne – jest podstawowym podzespołem komputera. Umieszczana w specjalnym złączu płyty głównej AGP lub PCI-E w starszych typach komputerów również PCI. Służy do wyświetlania obrazu na ekranie monitora (złącze VGA) lub telewizora (złącze VIDEO). Wyposażona w procesor graficzny (obecnie standardowo wspierający funkcje 3D) i pamięć graficzną. Jakość i wydajność wyświetlanej grafiki zależy od generacji karty. Nasz rynek został zdominowany przez dwóch światowych producentów procesorów graficznych nie licząc tych korporacji które specjalizują się w rozwiązaniach technicznych wykorzystywanych przez profesjonalistów.

Karty muzyczne – obecnie prawie wszystkie płyty główne są zintegrowane z tymi kartami. Jednak jeśli ktoś chce usłyszeć dźwięk wysokiej jakości to polecam stosowanie dodatkowej karty muzycznej. Wyposażona w procesor do obróbki dźwięku i pamięć. Montuje się ją w wolnym złączu PCI na płycie głównej. Od kilkunastu lat rynek zdominowała jedna firma której urządzenia mają niesamowite wręcz możliwości i są obecnie standardem stosowanym w komputerach.

Karty sieciowe – obecnie wiele płyt głównych jest zintegrowana z tymi urządzeniami. Jednak w przypadku ich braku montaż w komputerze nie powoduje problemów – kartę wpinamy w wolne złącze PCI. Rynek został zdominowany przez jedną firmę jednak w ostatnich latach przebojem wdarło się kilku producentów którzy oferują podobne lecz tańsze rozwiązania techniczne. Jak sama nazwa wskazuje urządzenia tego typu służą do podłączenia komputera do sieci lokalnej. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się karty sieci bezprzewodowej i z czasem będą standardem obowiązującym w sieciach komputerowych.

Karty telewizyjne – na rynku jest sporo urządzeń tego typu. Służą one jak nazwa wskazuje do wprowadzania analogowego sygnału TV na ekran monitora. Wyposażone w specjalistyczny procesor, głowicę standardowo zintegrowane z tunerami radiowymi „otwierają” przed użytkownikiem nowe możliwości. Pilot zdalnego sterowania, grafika ekranowa, złącza wejścia / wyjścia sygnału Audio-Video spowoduje że nie odczujesz różnicy i stwierdzisz że to konkurencja dla standardowych odbiorników RTV. Cena kart tego typu jest kilkakrotnie niższa od średniej klasy odbiornika TV a montaż ich polega na wpięciu urządzenia do wolnego slotu PCI. Od pewnego czasu na naszym rynku rozpowszechnia się nowa generacja tych urządzeń tj. tunery telewizji cyfrowej (FTA) które w/g mnie będą się cieszyć z czasem coraz większym zainteresowaniem.

Karty I/O – służą w naszym komputerze do wprowadzania i wyprowadzania danych COM, LPT, USB, FIRE-WIRE i zarządzania pracą sterowników urządzeń IDE, SCSI. Montaż polega na wpięciu karty do wolnego złącza PCI. Standardowo płyty główne wyposażone są w większość portów i sterowników j/w jednak dodatkowe kary wejścia/wyjścia umożliwiają podłączenie większej ilości urządzeń lub modernizację komputera poprzez umożliwienie obsługi urządzeń najnowszej generacji których starsza płyta główna nie była by w stanie obsłużyć.

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *