Pamięć

Dane! Z czym by można je porównać? Może z materiałami budowlanymi bez których nie można czegokolwiek zbudować. A wcześniej należy gdzieś wyprodukować półfabrykaty potrzebne do budowy. No a te materiały, półfabrykaty trzeba gdzieś przetwarzać i składować. Kontynuując ten tok rozumowania to do takich magazynów w których przetwarza się i składuje dane można porównać pamięć. A może dane porównamy z żywnością niezbędna do naszej egzystencji? A w tym przypadku pamięć to przetwórnie spożywcze, sklepy i nasza kuchnia. Czy te porównania są potrzebne? Moim zdaniem tak! Jednak można to pominąć i po prostu napisać że pamięć komputera służy do przechowywania, przetwarzania danych. Ale w jakie rodzaje pamięci wyposażony jest komputer? W pamięć …

CACHE – bardzo szybka dodatkowa pamięć procesora. Używana do przyspieszania jego pracy poprzez wyeliminowanie częstego odwoływania się do pamięci RAM.
ROM – stała pamięć tylko do odczytu w której zapisane są dane nie kasowalne podczas wyłączenia komputera.
RAM – podstawowa pamięć komputera używana podczas wykonywania programów. Umieszczana jako moduły wpinane w specjalnych slotach na płycie głównej. Im więcej tej pamięci tym lepiej!
SWAP – pamięć wirtualna wykorzystywana podczas działania komputera przez system operacyjny w przypadku gdy w trakcie wykonywania programu brakuje pamięci RAM. Umieszczona na dysku twardym w formie specjalnej partycji lub pliku wymiany umieszczonego na używanej partycji. Powinna być przynajmniej 2 razy większa od pamięci RAM.

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *